Naujienos

Sąjūdžio 35-mečiui - Bazilionuose

2023 06 07


Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centro Bazilionų filialas Sąjūdžio, įkurto 1988 metų birželio 3 d., jubiliejų pakvietė minėti į Sąjūdžio architekto, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro, filosofo Romualdo Ozolo (1939 –2015) tėviškę – į Bazilionų mokyklą, kurią R. Ozolas ir baigė. Būtent Bazilionų mokykloje yra padovanota Romualdo Ozolo biblioteka, dalis vertingo archyvo, prisiminimai, nuotraukos, jo įkurto kultūros ir istorijos žurnalo „Padubysio kronikos“ redakcija.

Jubiliejinį Sąjūdžio vakarą atidarė Bazilionų mėgėjų teatro trupės, vadovaujamos Birutės Sinkevičienės, muzikinė–literatūrinė kompozicija Romualdo Ozolo „Saulėlydžio krislai“, kuri renginio dalyvius nukėlė į Romualdo Ozolo vaikystę, jaunystę Bazilionuose, į jo tėvų namus Mekių kaime, į jaunystės mintis, godas, džiaugsmus ir gyvenimo vertybes. Literatūrinė–muzikinė kompozicija tarsi paties Romualdo Ozolo pokalbis su bazilioniškiais, kurių daugelį jis pažinojo asmeniškai, augo, brendo, mokėsi. Audronės Bagūnaitės ir Raimondo Sinkevičiaus atliekamoms dainoms pritarė dalyvaujantys renginyje.

R. Ozolo bibliotekos ir archyvo Bazilionuose įkūrėjas, buvęs ilgametis bazilionų mokyklos direktorius, žurnalo „Padubysio kronikos“ redaktorius Romantas Gorys pasidžiaugė ir susirinkusiems pristatė jubiliejinį – 20-ąjį istorijos ir kultūros žurnalo „Padubysio kronikos“ numerį. Pirmasis šio žurnalo numeris buvo išleistas 2013 metais, tad ir žurnalui dvigubas jubiliejus – ne tik 20-asis numeris, bet ir leidybinės veiklos 10-meti. Žurnalą, kaip jau įprasta, į Bazilionus atvežė Romualdo Ozolo paramos fondo, kuris ir leidžia šį žurnalą, direktorius Eugenijus Skrupskelis.

Renginį pasveikino Seimo narė Rima Baškienė, Šiaulių rajono mero patarėja, žurnalistė, dalyvavusi žurnalo „Padubysio kronikos“ leidyboje nuo pat pirmojo jo numerio, Rita Žadeikytė.

Šiaulių rajono Sąjūdžio įkūrimą ir veiklą prisiminė jo ilgametis vadovas Arvydas Verseckas, iki smulkmenų prisimenantis ir Sąjūdžio bendražygius, ir jų veiklą. Arvydas Verseckas papasakojo daug jau visuomenei pamirštų prisiminimų ir užsiminė, kad labiausiai jam skaudu dėl pykčių, kurie ardo žmonių santykius ir veiklą. Šiaulių rajono ir Lietuvos Sąjūdžio istoriją apžvelgė istorikas Jonas Kiriliauskas. Susirinkusius pasveikino Šiaulių rajono savivaldybės tarybos narys Algis Mačiulis.

Jautriai apie Sąjūdžio įkūrimą ir veiklą Bazilionuose prisiminė jo įkūrėjas bazilioniškis Vytautas Jonas Radžvilas ir jo žmona Janina. Jie išsaugojo ne tik prisiminimus, bet ir svarbios istorinės medžiagos, liudijančios šviesią ir telkiančią Bazilionų žmonių veiklą valstybės atkūrimo metu.

Šventėje dalyvavo Šiaulių rajono ir Šiaulių miesto šviesuomenė, įvairių kultūrinių ir švietėjiškų organizacijų nariai, Sąjūdžio pirmeiviai.

Šventės metu atidaryta ir Sąjūdžio laikų nuotraukų paroda „Valstybės atkūrimo akimirkos“.

Šiaulių rajono savivaldybės informacija

Ritos Žadeikytės nuotraukos (daugiau nuotraukų - socialinio tinklo Facebook Šiaulių rajono savivaldybės paskyroje)